RELACJA: 50% planu zrealizowane

Energa Czarni wygrywając z Siarką w Tarnobrzegu 83:71 zrealizowali połowę swojego planu na liczącą aż 1600 km podróż. Nie wpadały nam trójki, to zwyciężyliśmy grając duetem Mbodj i Jackson, a kluczowe akcje skutecznie wykańczał Jarosław Mokros. Tym samym odnieśliśmy 12 zwycięstwo z tarnobrzeżanami w historii, nie notując ani jednej przegranej. Na świętowanie nie ma jednak czasu, bo już w środę gramy we Wrocławiu.

Rozpoczęliśmy zgodnie z planem i po trójce Seweryna oraz punktach Mbodja prowadziliśmy 9:3. Świetne wejście na parkiet zanotował Justin Jackson, który był nie do zatrzymania w strefie podkoszowej. Dominowaliśmy właśnie w polu trzech sekund, ale niestety im dalej od kosza, tym radziliśmy sobie gorzej. Siarka wykorzystywała nasze zaskakująco proste błędy w obronie i doprowadziła do remisu już w pierwszej kwarcie.

Po chwili przerwy rozpędzili się zwłaszcza Mfon Udofia i Kacper Młynarski, którzy dali tarnobrzeżanom zaskakujące prowadzenie nawet 38:32. Energa Czarni, mimo kapitalnej gry pod koszami (do przerwy w zbiórkach 26:13!), niczym nie przypominali zespołu, który jeszcze niedawno rzucał po kilkanaście trójek w meczu przy 50% skuteczności. To właśnie brak celnych rzutów z daleka (2/16 w pierwszej połowie) był naszym największym problemem, który miał bezpośrednie przełożenie na rezultat meczu i prowadzenie Siarki 41:38 po 20 minutach gry.

Gospodarze po zmianie stron nie poddawali się, a każde krótkie spotkanie z trenerem Pyszniakiem ładowało ich kolejnymi pokładami energii i wiary w końcowy sukces. Siarka utrzymywała ok. 4-6 pkt. prowadzenia, ale mimo to Energa Czarni sprawiali wrażenie, że tylko czekają na moment, w którym przejmą ten mecz. W końcu udało się i cztery pkt. z rzędu Mokrosa dały nam remis, a po trójce Surmacza już prowadziliśmy.

W tym meczu kunszt trenerski Donaldasa Kairysa był bardzo widoczny. W sytuacji, kiedy zupełnie nie potrafiliśmy przełamać się z dystansu i mimo dogodnych pozycji pudłowaliśmy zza łuku, nasza taktyka została szybko i diametralnie zmieniona. Nasz szkoleniowiec postawił po raz pierwszy w tym sezonie na duet podkoszowy Mbodj - Jackson, co okazało się bardzo dobrą decyzją.

Nasi podkoszowi pojedynczo dominowali, a w duecie całkowicie przejęli spotkanie pod koszami, gdzie wszystkie piłki wpadały w ich ręce. W ten sposób otworzyło się sporo miejsca do gry naszych innych zawodników, na czym skorzystali Demonte Harper i zwłaszcza Jarek Mokros. To właśnie nasz skrzydłowy zapewnił drużynie zwycięstwo, zdobywając aż 10 pkt. i w końcu trafiając dla naszej drużyny z dystansu (3x3) w 4 kwarcie.

Nie możemy nie wspomnieć również o tym, że w końcówce nasz wychowanek Dawid Rypiński zdobył swoje pierwsze w karierze punkty na ekstraklasowych parkietach - skutecznie wykończył kontrę, przy której jeszcze był faulowany. Rzut wolny niestety już był niecelny, ale kto by się tym przejmował w takiej chwili ;)

- Od początku mieliśmy sporo problemów z koncentracją, nie wpadały nam nasze wypracowane rzuty. W końcu jednak przejęliśmy kontrolę, opanowaliśmy walkę o zbiórki, wpadły moje trójki i cieszę się, że miały takie przełożenie na wynik meczu - mówił po spotkaniu najlepszy gracz Energi Czarnych Jarek Mokros.  - Robiliśmy, co mogliśmy. Dopóki wystarczyło nam sił, biliśmy się jak równy z równym. Skończyły się jednak nasze kontrataki, przestaliśmy biegać i to było kluczowe dla rezultatu meczu - komentował skrzydłowy Siarki Daniel Wall.

To było bardzo ważne dla nas zwycięstwo, ale nie ma czasu na fetowanie. Prosto z Tarnobrzega udajemy się w podróż do Wrocławia, gdzie do środy będziemy przygotowywać się do jeszcze ważniejszego meczu ze Śląskiem.

Siarka - Energa Czarni 71:83  21-2520-1315-2015-25 21-2520-1315-2015-25

Siarka: Młynarski 16, Udofia 16, Robbins 11, Patoka 8, Wall 8, Zalewski 7, Strzelecki 5, Pandura.

Energa Czarni: Mokros 18 (11 zb.), Jackson 17 (9 zb., 2 bl.), Mbodj 12 (6 zb., 3 bl.), Harper 11 (5 zb., 5 as.), Blassingame 8 (7 as.), Seweryn 8, Surmacz 5, Zywert 2, Rypiński 2, Borowski.