RELACJA: Derbowa dominacja!

Zarówno koszykarze Energi Czarnych, jak i ich kibice, kompletnie zdominowali Derby Pomorza, które zakończyły zasadniczą część sezonu. Po raz pierwszy udało nam się wygrać w nowej hali AZS, głównie dlatego, że zabraliśmy Gryfię ze sobą – wspierało nas kilkuset ubranych na czerwono fanów. Zwycięstwo w Koszalinie 89:75 było jubileuszową, 20. wygraną słupszczan w derbowej rywalizacji na ekstraklasowym poziomie.

Spotkanie nasi koszykarze rozpoczęli huraganowo i po serii 8:0 wyraźnie dali gospodarzom do zrozumienia, że przyjechali wyłącznie po zwycięstwo. A przecież musieliśmy sobie radzić bez dwóch pierwszopiątkowych zawodników – wciąż wracającego do formy po kontuzji Jarka Mokrosa i Cheikha Mbodj’a, który ostatnio stłukł sobie biodro. Absencje podstawowych graczy otworzyły szanse dla rezerwowych, którzy znakomicie je wykorzystali i byli pierwszoplanowymi postaciami zespołu. Grzegorz Surmacz miał 16 pkt. i po 4 zbiórki i asysty, a Justin Jackson rządził w pomalowanym, gromadząc 17 pkt., 16 zb. i 5 bloków (i trafił nawet trójkę!).

Jednak to rewelacyjna postawa zwłaszcza Demonte Harpera pozwoliła nam na imponujący wynik w pierwszej połowie, którą wygraliśmy 59:29! Nasz rzucający zdobył w niej 23 pkt., w tym 14 w pierwszej kwarcie. Dlatego nieszczególnie zaskakujące było to, że po zmianie stron nasi koszykarze pozwolili sobie na chwilę dekoncentracji, co niestety skrzętnie wykorzystali koszalinianie. Przez ponad 4 min. Energa Czarni nie potrafili zdobyć punktów, a w tym czasie AZS zanotował serię 18:0, niwelując większość strat. W połowie czwartej kwarty gospodarze osiągnęli swoje maksimum i zbliżyli się do słupszczan na 10 pkt. Ważne punkty zdobywali jednak Jackson, Harper i Cesnauskis, więc zwycięstwo nie było zagrożone.

Zakończony na 5. pozycji sezon regularny przeszedł już do historii, teraz liczy się tylko play-off. W ćwierćfinale zmierzymy się z Polskim Cukrem Toruń, który będzie miał przewagę własnego parkietu. Pierwsze dwa mecze w Toruniu rozegramy w czwartek i sobotę (28 i 30 kwietnia). Najbliższy mecz w Słupsku we wtorek 3 maja.

AZS – Energa Czarni 75:89 (19:27, 10:32, 32:13, 14:17)

AZS: Pechacek 18, Walton 17, Gliddon 15, Mielczarek 11, Łukasiak 6, Nowakowski 6, Dąbrowski 2, Śpica 0, Wadowski 0, Witliński 0.

Energa Czarni: Harper 27, Jackson 17, Surmacz 16, Campbell 12, Blassingame 7, Cesnauskis 6, Seweryn 2, Borowski 2.