RELACJA: Pełna kontrola w Sopocie

Energa Czarni pewnie pokonali Trefl w ERGO Arenie! Nasi koszykarze rozegrali kapitalne spotkanie, w którym przez 40 minut kontrolowali wszystkie wydarzenia na parkiecie. Słupszczanie zdominowali walkę o zbiórki i byli bardzo skuteczni za 2 pkt., dzięki czemu w tym ważnym meczu zwyciężyli 85:68.

Pierwsze punkty zdobyliśmy po zaledwie kilku sekundach, kiedy to trafił Shiloh. W obronie graliśmy bardzo aktywnie, ale niestety popełnialiśmy błędy w polu 3 sekund, gdzie Trefl punktował. Po trójce Michalaka było nawet 9:4 dla gospodarzy. Nasi koszykarze cały ciężar ofensywy skierowali pod kosz, gdzie trafiali Nowakowski i Eziukwu, a po kapitalnym wsadzie naszego środkowego to Energa Czarni prowadzili 11:9. Dużo do gry wnieśli także nasi rezerwowi - dobrze radził sobie Kacper Borowski, który szybko trafił dwa rzuty. Po kontrze Blassingame’a było nawet 25:16 i o czas musiał prosić trener sopocian. Po krótkiej przerwie 4 pkt. zdobył Michalak i po pierwszej kwarcie prowadziliśmy 27:20.

Nasza przewaga błyskawicznie wzrosła do 11 pkt., ponieważ gra znacznie przyspieszyła. Trójką odgryzł się jednak Bendzius, pod koszem dwa razy odnalazł się Leończyk i Trefl ratował się przed przejęciem spotkania przez słupszczan. Po trójce Shiloh’a nasze prowadzenie znów było dwucyfrowe, ale niestety przez kolejne 3 minuty nasi koszykarze nie byli w stanie zdobyć nawet punktu (38:33). Na szczęście nasz atak nieco odżył i po trójkach Karola Gruszeckiego i Drago Pasalicia po pierwszej połowie prowadziliśmy 46:37.

Na początku trzeciej kwarty Energa Czarni zanotowali serię 7:0, po punktach Shiloh’a, Eziukwu i zupełnie przypadkowej trójce Blassingame’a, równo z syreną kończącą akcję, osiągając najwyższe prowadzenie 53:37. Po czasie dla trenera gospodarzy odpowiedzieli jednak sopocianie - Lydeka spod kosza, trójką Bendzius i było 53:42. Wciąż dobrze grał na szczęście Shiloh i nasi koszykarze utrzymywali prowadzenie. Ku zaskoczeniu kibiców, na parkiecie w trzeciej kwarcie pojawił się Paweł Dzierżak, który kilka godzin wcześniej został mistrzem Polski juniorów. Przed decydującą częścią gry było 67:54 dla słupszczan, a to tylko dlatego, że 5 pkt. w krótkim czasie zdobył Kemp.

Ostatnia kwarta zaczęła się dla nas bardzo źle, ponieważ świetnie w ataku radził sobie Leończyk, który doprowadził do zaledwie dziewięciopunktowej straty. Impas przełamał Gruszecki, trafiając kolejną trójkę, ale szybko czwarty faul popełnił Blassingame. W ważnym momencie dobrze w grę włączył się Tomasz Śnieg, który od razu zdobył punkty, a Energa Czarni wciąż kapitalnie walczyli o zbiórki w ataku. Gdy na dwie minuty przed końcem skutecznie pod kosz wszedł Shiloh, było już 81:73 i bardzo ważne zwycięstwo Energi Czarnych w Sopocie było już niezagrożone.

Najskuteczniejszym zawodnikiem naszego zespołu był Shiloh, który miał 18 pkt. i 7 zb. Oprócz niego Karol Gruszecki, Jerel Blassingame, Callistus Eziukwu i Drago Pašalić przekroczyli barierę 10 pkt., a nasz rozgrywający dołożył jeszcze 9 asyst. Bardzo dobrze w obliczu braku Jarosława Mokrosa zaprezentował się Kacper Borowski, autor 7 pkt. i 9 zb. Najlepiej w barwach Trefla zaprezentował się z kolei Paweł Leończyk, który zdobył 20 pkt.

Energa Czarni wygrali wysoko, ponieważ zdominowali walkę o zbiórki 38:25. Ponadto trafialiśmy z 62% skutecznością za 2 pkt., mieliśmy więcej asyst, bloków i mniej strat. Przy tak wyraźnej wygranej zaskakująco wygląda rubryka rzutów wolnych, których sopocianie oddali przeszło trzy razy więcej (25 do 8)! Mimo 10 pkt. więcej zdobytych tą drogą, Trefl musiał pogodzić się z dotkliwą porażką we własnej hali, która być może zablokuje mu drogę do play-off.

Trefl - Energa Czarni 68:85 (20:27, 17:19, 17:21, 14:18)

Trefl: Leończyk 20, Bendzius 14, Lydeka 13, Michalak 9, Kemp 5, Popović 3, Stefański 2, Vasiliauskas 2, Sikora, Dzierżak.

Energa Czarni: Shiloh 18 (7 zb.), Gruszecki 14 (8 zb.), Blassingame 13 (9 as., 5 zb.), Eziukwu 13, Pasalić 10, Borowski 7 (9 zb.), Śnieg 6, Nowakowski 6 (4 as., 4 zb.), Seweryn, Cesnauskis.