Turniej o Puchar Prezydenta – dzień 1

Pierwszego dnia XVIII Turnieju o Puchar Prezydenta Słupska Energa Czarni okazali się wyjątkowo gościnni i przegrali z Treflem Sopot 66:75. W meczu otwarcia górą była natomiast drużyna Cmoki Mińsk, która bardzo wysoko pokonała AZS Koszalin 96:53.

Początek spotkania Energi Czarnych z Treflem to sporo niedokładnych akcji z obu stron, ale pierwsi impas przerwali sopocianie, wśród których zaskakująco wyróżniał się Marcin Stefański, imponujący podkoszowymi manewrami. Kilkupunktowa strata Energi Czarnych została jednak bardzo szybko odrobiona, kiedy to dwie trójki z rzędu trafił Marcin Dutkiewicz, a następnie dwoma czapami akcje gości powstrzymał Keith Wright. Słupszczanie prowadzili po pierwszej kwarcie, ale szybko stracili skuteczność, mieli problemy z realizacją założeń taktycznych Andreja Urlepa, a po przeciwnej stronie rozkręcił się Paweł Leończyk. Nasz były skrzydłowy do przerwy zdobył aż 14 punktów i dokładnie tyle wynosiła przewaga jego zespołu – Energa Czarni przegrywali 30:44.

ZDJĘCIA: Łukasz Capar

[gallery link="file" order="DESC" columns="4" orderby="post_date"]

Po zmianie stron sopocianie wciąż nadawali ton grze i nawet nieco powiększyli swoje prowadzenie. W połowie kwarty nastąpił jednak pewien przełom w grze naszego zespołu. Słupszczanie byli bardziej skoncentrowani, agresywni i skupieni na zadaniach defensywnych. Sporo energii dodali im kibice zgromadzeni w Hali Gryfia, którzy wyraźnie łapią formę przed ligą. Na minutę przed końcem trzeciej kwarty było już tylko 49:55, Energa Czarni zmarnowali kilka akcji, a po drugiej stronie parkietu trójkę trafił David Brembly, przerywając serię gospodarzy. W ostatniej części spotkania niewiele już się zmieniło. Obie drużyny walczyły zacięcie, ale to sopocianie byli tego dnia wyraźnie skuteczniejsi, przede wszystkim przy rzutach za dwa punkty. Udało im się również zdominować walkę o zbiórki i przewaga Trefla w tym elemencie była bardzo widoczna, mając spory wpływ na końcowy rezultat.

Wcześniej w rozgrywanym o godz. 17:00 spotkaniu mistrzowie Białorusi – Cmoki Mińsk – bez żadnych problemów pokonali AZS Koszalin 96:53. Początek spotkania należał jednak do drużyny Zorana Sretenovicia, jednak z biegiem meczu koszalinianie tracili skuteczność i poddali się warunkom, dyktowanym przez graczy zza naszej wschodniej granicy. Żelazna obrona i zespołowość w ataku Białorusinów wzięły górę szczególnie po zmianie stron, którą AZS przegrał aż 20:57. Najskuteczniejszym zawodnikiem Cmoków był Vincent Hunter, który zdobył 20 pkt. Wśród koszalinian wyróżnił się szczególnie Oded Brandwein, autor 12 pkt.

W sobotę, drugiego dnia Turnieju, AZS zmierzy się z Treflem, a Energa Czarni z Cmokami Mińsk.
Cmoki Mińsk – AZS Koszalin 96:53 (19:22, 20:11, 30:8, 27:12)

Cmoki: Hunter 20, Benson 16, Trościnecki 13, Ulianko 10, Mirković 9, Petty 9, Luticz 8, Łaszkiewicz 6, Harper 3, Beljankow 2, Korszuk, Waszkewicz.

AZS: Brandwein 12, Raczyński 9, Henry 8, Dunn 8, Sykes 8, Białek 6, Dąbrowski 2, Mielczarek, Harris.
Energa Czarni Słupsk – Trefl Sopot 66:75 (18:17, 12:27, 19:14, 17:17)

Energa Czarni: Dutkiewicz 13, Nowakowski 10, Stutz 10, Wright 8, Borowski 7, Śnieg 7, Jankowski 6, Trice 5, Hulls, Jakubiak.

Trefl: Leończyk 20, Jeter 11, Majstrović 10, Gadri-Nicholson 9, Waczyński 9, Brembly 7, Stefański 6, Dzierżak 3, Vasiliauskas, Roszyk, Jaśkiewicz.