Turniej o Puchar Prezydenta – dzień 3

Cmoki Mińsk okazały się najlepszym zespołem XVIII Turnieju o Puchar Prezydenta Słupska, pokonując w niezwykle ciekawym meczu o pierwszą lokatę Trefl Sopot 84:83. Trzecie miejsce zajęli gospodarze, wygrywając w derbowym spotkaniu z AZS Koszalin 67:59. MVP Turnieju wybrano imponującego rozgrywającego ze zwycięskiej ekipy – Branko Mirkovicia.

Spotkanie Energi Czarnych z koszalińskim AZS od pierwszych minut było bardzo wyrównane. Wśród gości ciężar zdobywania punktów przez cały mecz spoczywał tylko na duecie obwodowych – LaceDarius Dunn i Sek Henry zdobyli w sumie 44 z 59 punktów swojej drużyny. Słupszczanie grali dużo bardziej zespołowo, rewelacyjnie w roli rozgrywającego spisał się Rocky Trice, a pod samym koszem błyskotliwymi podaniami popisywał się Garrett Stutz. Nasi koszykarze uzbierali w sumie aż 20 asyst przy 6 gości.

ZDJĘCIA: Łukasz Capar

[gallery link="file" order="DESC" columns="4" orderby="post_date"]

To, że zespołowość była najważniejsza, potwierdziło się w decydujących momentach meczu. Każdy z obecnych na parkiecie zawodników Energi Czarnych zdobywał punkty i każdy z nich miał dołożył swoją cegiełkę do zwycięstwa. Po przeciwnej stronie parkietu, oprócz wymienionej dwójki Amerykanów, pozostali gracze pełnili role statystów. Wystarczy wspomnieć, że Dunn z Henrym trafili w sumie 15 z 24 rzutów z gry, natomiast reszta zawodników AZS zaledwie 5 z 30!

W decydujących momentach nie zawodził Michał Nowakowski, który rozegrał bardzo dobre spotkanie, na dobre zrywając już z obliczem podkoszowego, który w ataku nastawia się tylko na rzuty z dystansu. Ponad połowa zdobyczy Energi Czarnych w czwartej kwarcie należała jednak do innego wysokiego zawodnika. Keith Wright zawodził przez cały mecz, ale w ostatnich 10 minutach miał 4/6 z gry, zdobywając w tym czasie wszystkie swoje 10 punktów.

Najskuteczniejszym graczem gospodarzy był wspomniany Nowakowski, który zdobył 17 pkt., 5 zb. i 3 as. Gdyby nie brak skuteczności z gry, genialne zawody miałby na swoim koncie Trice, który miał aż 11 asyst, 7 zbiórek i tylko 6 pkt. (3/11 z gry). Wśród koszalinian 29 pkt. zdobył Dunn, sześciokrotnie trafiając z dystansu, a 15 pkt. dołożył Henry.

Zanim Energa Czarni pokonali AZS w meczu o trzecie miejsce, kibice w Hali Gryfia mieli okazję zobaczyć finałowe spotkanie, które stało na wysokim poziomie i przyniosło wiele emocji pod znakiem znakomitej koszykówki. Cały pojedynek Cmoków Mińsk z Treflem Sopot był niezwykle wyrównany, o czym świadczy chociażby fakt, że prowadzenie zmieniało się w trakcie gry aż 21 razy, a 11 razy na tablicy świetlnej widoczny był remis. W końcówce spotkania bardzo ważną trójkę trafił MVP Turnieju Branko Mirković, który dał tym samym swojej ekipie trzypunktowe prowadzenie. W kluczowej akcji meczu sopocianie mogli doprowadzić do dogrywki, ale poprawiający swoją pozycję do rzutu Paweł Leończyk przekroczył linię 6,75 i trafił jedynie za dwa punkty. Do końca spotkania pozostawały 3 sekundy, ale gracze Trefla nie zdążyli sfaulować żadnego ze swoich rywali i to zawodnicy Cmoków mogli cieszyć się ze zwycięstwa w słupskim Turnieju.

Energa Czarni Słupsk - AZS Koszalin 67:59 (14:15, 21:12, 13:12, 19:20)

Energa Czarni: Nowakowski 17 (3), Wright 10, Hulls 8 (2), Stutz 7, Jarmakowicz 7 (1), Trice 6 (11 as., 7 zb.), Borowski 4, Jankowski 3 (1), Dutkiewicz 3 (1), Śnieg 2

AZS: Dunn 29 (6), Henry 15, Mielczarek 7 (1), Wołoszyn 6 (2), Harris 2, Sykes, Raczyński, Dąbrowski, Brandwein

Cmoki Mińsk - Trefl Sopot 84:83 (24:23, 18:20, 21:20, 21:20)

Cmoki: Benson 20, Mirković 14 (3), Liutycz 13 (1), Harper 12, Łaszkiewicz 9, Hunter 8, Ulianko 8 (1), Korszuk, Trościniecki

Trefl: Waczyński 18 (3), Vasiliauskas 14 (3), Leończyk 13, Stefański 10, Gadri-Nicholson 8, Jeter 8 (1), Majstorović 5, Brembly 5 (1), Roszyk 2, Dzierżak