Wygrana ze Startem, zagramy z Polpharmą

W pierwszym dniu XVII Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Słupska wygrywały drużyny Polpharmy oraz Energi Czarnych. Nasi przyjaciele ze Starogardu pokonali AZS Koszalin 67:57, natomiast słupszczanie, bez większych problemów i w pełni kontrolując przebieg gry, zwyciężyli ze Startem Gdynia 79:61.

Zawodnicy Polpharmy już w pierwszej kwarcie prowadzili z AZS 19-stoma punktami, ponieważ bardzo dobrze grał środkowy Ben McCauley. Po krótkiej przerwie koszalinianie zdobyli jednak jedenaście punktów z rzędu, a wszystko to za sprawą znacznie lepszej obrony. Mimo to starogardzianie byli bardzo konsekwentni i niedługo po zmianie stron odbudowali przewagę, przejmując kontrolę nad meczem. Trener Wojciech Kamiński pewien zwycięstwa był już na minutę przed końcem i dał zagrać wszystkim swoim najmłodszym koszykarzom. Dla słupskich kibiców najbardziej interesujący był fakt pierwszej wizyty w Słupsku w barwach AZS Pawła Leończyka, który nie był jednak w stanie zdobyć punktu.

AZS – Polpharma 57:67 (10:26,19:8,12:23,16:10)

AZS: Kuebler 15, Wiśniewski 12, Harris 10, Robinson 6, Wołoszyn 5, Skibniewski 5, Mielczarek 3, Bigus 1, Śpica 0, Leończyk 0

Polpharma: Mirković 20, McCauley 18, Majewski 14, Nowakowski 8, Lichodziejewski 3, Radwański 2, Szymkiewicz 2, Fraś 0, Radomski 0, Szydłowski 0.

Tuż przed spotkaniem Energi Czarnych ze Startem odbyła się oficjalna, jak zwykle efektowna prezentacja słupskiego zespołu. Kilka tysięcy widzów na trybunach Hali Gryfi z niecierpliwością oczekiwało pierwszego gwizdka, a gdy tylko sędzia rozpoczął grę, a z sektora SKSK dobiegł pierwszy okrzyk, na twarzy chyba każdego fana pojawił się uśmiech i ulga, że sezon już tak blisko.

Zawodnicy Mariusa Linartasa nie zaczęli jednak olśniewająco i choć oczywiście trudno mówić o tremie w przypadku zawodowych sportowców, nasi koszykarze z pewnością odczuli, że licznie zgromadzeni kibice przyszli zobaczyć ich zwycięstwo. Przy wyniku 2:9 trener przeprowadził kilka zmian i słupska machina ruszyła pełną parą. Za trzy trafili Todd Abernethy i Marcin Dutkiewicz, potężnym wsadem popisał się Yemi Nicholson i Energa Czarni już byli na prowadzeniu. Co ciekawe, w samej pierwszej kwarcie zanotowali serię 24:6.

Ambitnie walczący zawodnicy z Gdyni nie zamierzali się jednak poddawać i mając w pamięci minimalną wygraną nad słupszczanami w meczu sparingowym na własnym parkiecie, zamierzali powtórzyć swój sukces. Dobrze grą zespołu kierował Sebastian Kowalczyk, a pod koszami swoje doświadczenie wykorzystywał Tomasz Wojdyła. Energa Czarni grali jednak znacznie bardziej zespołowo, a dodatkowo dzięki agresji w poczynaniach defensywnych, całkowicie przejęli te spotkanie.

Do końca meczu, mimo chwilowych zrywów graczy Startu, słupszczanie kontrolowali wynik i nie pozwalali zbliżyć się rywalom na mniej niż kilkanaście punktów. Trener Linartas nie zapomniał oczywiście po co rozgrywane są mecze kontrolne i konsekwentnie nakazywał swoim graczom rozgrywanie różnych wariantów po obu stronach parkietu. Nawet mimo słabnącej z każdą minutą skuteczności, wysokie prowadzenie Energi Czarnych nie było zagrożone.

Najlepszym zawodnikiem słupskiej drużyny był w tym spotkaniu Valdas Dabkus, który nie tylko niemal nie mylił się przy rzutach za dwa punkty, ale przede wszystkim świetnie bronił, notując na swoim koncie aż 4 przechwyty. W sumie Litwin zdobył 15 punktów i obok Levi'ego Knutsona był najlepszym strzelcem tego spotkania.

Zwycięstwo ze Startem zapewnia naszym koszykarzom udział w niedzielnym spotkaniu o pierwsze miejsce słupskiego turnieju. Tam Energa Czarni, po raz trzeci w ciągu dwóch tygodni, zmierzą się z Polpharmą – początek spotkania o godz. 18. Dwie godziny wcześniej rozegrane zostanie spotkanie między AZS a Startem.

Energa Czarni – Start 79:61 (26:17, 16:12, 18:11, 19:21)

Energa Czarni: Dabkus 15, Knutson 15, Dutkiewicz 13, Nicholson 12, Abernethy 9, Brandwein 5, Tomaszek 4, Nowakowski 4, Kostrzewski 2.

Start:  Jankowski 12, Kowalczyk 11, Pełka 11, Mordzak 10, Andrzejewski 9, Wojdyła 8, Mokros 0, Malczyk 0.