Glicyna: stosowanie i właściwości

Glicyna jest to organiczny związek chemiczny. Jest jednym z najprostszych standardowych aminokwasów białkowych. Jest aminokwasem endogennym, co oznacza, że możliwe jest samodzielne syntetyzowanie tego środka. Tworzy struktury białek oraz pełni funkcję neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym. Wspomaga organizm w regulacji poziomu cukru we krwi oraz poprawia jakość snu. Glicyna bierze udział również w syntezie erytrocytów i hemoglobiny. Jeśli ciekawi Cię działanie glicyny oraz chcesz dowiedzieć się, czy powinieneś ją uzupełniać, zapraszamy do lektury.

Glicyna — co należy o niej wiedzieć?

Glicyna obecna jest np. w kolagenie. Stanowi średnio około 1/3 aminokwasów go budujących. Jest szczególnie przydatna podczas przyjmowania silnie działających leków, mogących wpływać na układ pokarmowy. Glicyna zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego oraz może wspomagać organizm w przypadku wrzodów żołądka. Pojawiają się również doniesienia o wspierającym działaniu glicyny na zdolności poznawcze. Co więcej, glicyna może również pomagać i zmniejszać dolegliwości w zakresie innych kwestii związanych z układem nerwowym, jak towarzyszące człowiekowi uczucie niepokoju. Glicyna może również pozytywnie działać na ludzki organizm, zmniejszając uczucie zmęczenia. Glicynę znaleźć można w skórze, włosach, tkance łącznej stawów i tkance mięśniowej. Jest ponadto dodawana również do kosmetyków.

Glicyna: zalety i działanie

Glicyna wspomaga układ pokarmowy, jest również pomocna w leczeniu zaburzeń metabolicznych. Bierze udział w syntezie erytrocytów oraz hemoglobiny i chroni przed chorobami układu krążenia. Wspiera układ nerwowy. Glicyna doceniona będzie również przez osoby, którym zależy na pielęgnacji włosów czy skóry. Pozytywny wpływ glicyny jest bowiem widoczny także w tym zakresie. Glicyna poprawia wygląd włosów i ich regenerację, zapobiegając również ich elektryzowaniu się. Poza poprawą kondycji włosów glicyna pozytywnie wpływa również na kondycję skóry, chroniąc ją przed starzeniem się. Wykazuje także działanie przeciwzmarszczkowe. Glicyna bierze udział w hamowaniu procesu rozpadu białek odpowiedzialnych za budowanie tkanki mięśniowej.

Czym grozi niedobór glicyny?

Niedobór glicyny zdarza się raczej dość rzadko. Jeśli jednak niedobór wystąpi, warto pomyśleć o wyposażeniu się w suplementy diety, które zawierają glicynę. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dziennej porcji glicyny. Niedobór glicyny może występować np. u osób, które stosują dietę ubogą w białka. W wysokich stężeniach glicyna znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak czerwone mięso, jogurty naturalne, ryby i owoce morza oraz sery. Glicyna obecna jest również w produktach typu buliony długo gotowane na kościach zwierzęcych. Jeśli nie jemy tego rodzaju produktów, źródłem glicyny mogą być dla nas produkty roślinne, w których glicyna występuje naturalnie. Do tych produktów należą m.in. nasiona sezamu, orzechy arachidowe, otręby pszenne czy nasiona słonecznika. Ponieważ glicyna stanowi substancję pomocną w leczeniu wielu schorzeń oraz wspiera walkę z chorobami zapalnymi, warto zadbać o jej odpowiedni poziom.