Trening siłowy a dieta

Chyba każdy, kto systematycznie wykonuje trening siłowy, robi to z myślą o swojej sylwetce. Chce ją kształtować i poprawiać jej wygląd. Pragnie przede wszystkim rozbudowywać masę mięśniową, która wyjątkowo korzystnie wpływa na ogólną atrakcyjność sylwetki i to nawet u kobiet. Aby jednak mięśnie mogły rosnąć i się rozwijać, należy dostarczać im właściwą ilość białka. Ten makroskładnik jest dla nich absolutnie najważniejszy. Niczym nie da się go zastąpić – ani węglowodanami, ani tłuszczem.

Tuż po rozpoczęciu przygody z treningami siłowymi warto więc wprowadzić do diety kilka prostych zmian. Najbardziej należy się skupić właśnie na wspomnianym już białku. Trzeba go przyswajać znacznie więcej niż normalnie, aby zapewnić mięśniom optymalną dla nich ilość aminokwasów. U osób wykonujących trening na siłowni zapotrzebowanie na białko wyraźnie wzrasta. Nierzadko wynosi nawet aż 2 g protein na każdy 1 kg masy ciała. To wszystko trzeba więc sobie samemu przeliczyć. Podczas gdy kobieta o wadze 50 kg może spokojnie rozwijać sylwetkę na diecie zawierającej codziennie 70 g białka, tak u mężczyzny ważącego 100 kg będzie to praktycznie niemożliwe.

A skąd najlepiej czerpać białko? Wartościowych źródeł tego makroskładnika jest na szczęście bardzo dużo. Powszechnie uważa się, że białko najlepszej jakości można znaleźć po prostu w mięsie. Trochę prawdy w tym jest, ale to nie znaczy, że na diecie wegańskiej bądź diecie wegetariańskiej nie da się rozwijać i kształtować sylwetki. Całkiem niezłymi źródłami protein będą też rośliny strączkowe, napoje roślinne albo nawet orzechy. Ważne jest to, by dieta była zróżnicowana i by występowały w niej różne białkowe produkty, a nie wyłącznie sam kurczak lub twaróg.

Trening siłowy zachęca też wiele osób do korzystania z odżywek białkowych. Są to specjalne proszki charakteryzujące się wysoką zawartością białka. Czy warto z nich korzystać? Jak najbardziej tak. Czasami wręcz lepiej wypić sobie takie białko bezpośrednio po treningu, aniżeli zmuszać się do spożycia normalnego dużego posiłku.

1 thought on “Trening siłowy a dieta

  1. Oczywiście trzeba wprowadzić zmiany w diecie. Dieta to połowa sukcesu w ramach formowania sylwetki.

Comments are closed.