Jak często ćwiczyć na siłowni?

W całej Polsce każdego roku powstaje coraz więcej klubów fitness. Fakt, że siłownia jest coraz popularniejsza w naszym kraju sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na ilość trenerów personalnych. Nie wszyscy jednak chcą i mogą pozwolić sobie na współpracę z trenerem personalnym. W takim przypadku szukają oni przydatnych informacji i wiedzy w internecie, po prostu na własną rękę. Jeśli chodzi o częstotliwość treningów siłowych, to jaka powinna być? Jak często powinniśmy wykonywać trening na siłowni, aby regeneracja była dopięta, a także żebyśmy odnosili efekty?

Ile treningów siłowych w tygodniu?

Odpowiedź na to pytanie w zasadzie nie jest jednoznaczna. Ilość treningów w tygodniu zależna jest od bardzo wielu rzeczy. Np. od tego, jak duże doświadczenie posiada dana osoba, a także od tego, czy jak intensywne treningi na siłowni wykonuje. Duże znaczenie ma także fakt, czy dana osoba w tygodniu pracuje fizycznie czy też pracuje np. przed komputerem w biurze. Wpływ na ilość treningów ma także pozostała aktywność treningowa. Niektóre osoby dodatkowo trenują bieganie, sztuki walki lub jakieś gry zespołowe. To również należy wziąć pod uwagę, gdy planujemy tydzień treningowy na siłowni.

A więc jak często powinno się trenować?

Na pewno ilość treningów w tygodniu nie powinna być zbyt duża. Dla osób początkujących i nawet średnio zaawansowanych dobrą opcją będą treningi w ilości od 3 do 4 w tygodniu. Oczywiście przy dobrze dobranym planie treningowym, np. takim jak push-pull, fbw, upper-lower lub też nawet push-pull-legs. Na pewno jednak możemy powiedzieć, że odradza się trenować 6 i 7 razy w tygodniu na siłowni. Nawet jeśli będziemy ściśle przestrzegać diety, a w tym np. zamieniać cukier na erytrytol – więcej o erytrytolu tutaj: https://www.keto.pl/erytrytol-jako-bezkaloryczna-alternatywa-cukru/. Taka ilość treningów może doprowadzić po prostu do przemęczenia i mięśni, jak i układu nerwowego. A jak wiadomo naszym zadaniem jest to, aby siłownia była sposobem na rozrost mięśni, utratę tłuszczu i budowę mięśni. A do tego potrzeby jest optymalny trening, a także odpowiednia regeneracja po treningu.