Uzależnienie od marihuany- czy to możliwe?

Obecnie już nawet dzieci wiedzą, że narkotyki to substancje silnie uzależniające. Z optymizmem możemy obserwować, jak bardzo wzrasta społeczna świadomość, nawet u najmłodszych, odnośnie tego, jak niszczycielski wpływ na nasze zdrowie i życie mogą mieć narkotyki. Niemniej jednak nie da się również zapomnieć o tym, że przyjął się również doskonale podział na narkotyki „twarde” oraz narkotyki „miękkie”. Zgodnie z przekonaniem większości młodych osób, te, które zaliczane są do drugiej grupy, jak np. marihuana, nie mają właściwości uzależniających, a ich zażywanie wcale nie pociągnie za sobą konsekwencji. Doskonale zdajmy sobie również sprawę z tego, że marihuana w niektórych krajach jest całkowicie legalna, o ile posiadamy ją na własny użytek. Jednak czy możliwe jest uzależnienie od marihuany?

Czy marihuana uzależnia?

Uzależnienie od marihuany to z pewnością dość kontrowersyjny temat. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć naukowym faktom, które jasno głoszą, że w konopi indyjskiej obecny jest związek THC. Jest on substancją, która silnie wpływa na nasz układ nerwowy i jednocześnie z łatwością może doprowadzić do uzależnienia. Co więcej w przypadku marihuany nie możemy mówić tylko i wyłącznie o uzależnieniu fizycznym. Uzależnia ona nas również pod względem psychicznym i to właśnie jest największym zagrożeniem. Okazuje się, że nasz mózg, ciało, a także nasza podświadomość szybko przyzwyczaja się do stanu, jaki możemy osiągnąć za pomocą marihuany. Jest to początkowo głębokie odprężenie i relaks, który może przejść nawet w silną euforię. Wszystko to sprawia, że z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej uzależnieni, a nasze zmysły podświadomie domagają się kolejnej dawki substancji. Uzależnienie do marihuany postępuje znacznie mniej widocznie niż alkoholizm czy uzależnienie od tak zwanych „twardych” narkotyków. Jednocześnie paląc regularnie i często, nasz mózg i my sami podświadomie stajemy się niewolnikami tej rośliny.

Jak skończyć z uzależnieniem od marihuany?

Ośrodek leczenia uzależnień Zawiercie może okazać się nieocenioną pomocą dla wszystkich tych, którzy na dobre chcą skończyć z uzależnieniem od marihuany. Pobyt w takim ośrodku gwarantuje bowiem oczyszczenie organizmu i całkowite odizolowanie nas od możliwości sięgnięcia po marihuanę. Być może takie leczenie z pozoru wygląda na niezwykle drastyczne, jednak z całą pewnością będzie ono skuteczne i co najważniejsze, pomoże nam szybciej i skuteczniej uporać się z nałogiem. Warto więc sięgnąć po profesjonalną pomoc i wyjść z sideł nałogu.