Jaki powinien być skład żeli energetycznych?

Specjalistyczne produkty żywnościowe dla sportowców, które zwykle wchodzą w rolę dodatkowych wspomagających organizm suplementów diety, na ogół nie mają niestety idealnych naturalnych składów. Jeżeli mają zadziałać w konkretny sposób, producenci nieraz muszą je wypełniać chemicznymi substancjami. Nie wszystkie z nich są złe, ale jednak to, co naturalne zawsze będzie lepszym wyborem dla organizmu. Jakim składem powinny więc wyróżniać się najlepsze żele energetyczne? Czy występujące w nich chemiczne dodatki będą obniżać ich jakość?

Największe kontrowersje wzbudzają dodatki smakowe wprowadzane do żeli energetycznych. Rzadko kiedy są to bowiem dodatki naturalne. W żelach energetycznych umieszcza się sztuczne substancje smakowe i zapachowe. Na opakowaniu nie wymienia się ich wszystkich, ale warto tu zaznaczyć, że nieraz w celu uzyskania smaku truskawki producent musi wprowadzić do produktu aż kilkadziesiąt różnych chemicznych związków. Mimo iż zawsze będą to substancje dopuszczone do obrotu, to jednak trudno stwierdzić, jak rzeczywiście wpłyną one na organizm. Warto więc szukać żeli bez tych wszystkich zbędnych dodatków. Żel nie ma przecież smakować. On ma działać i przy tym nie szkodzić.

Najlepsze żele na rynku będą się więc wyróżniać wysoką zawartością sprawdzonych, korzystnych i dobrze wpływających na organizm substancji. Chodzi tu o związki proste, które tak samo często jak w żelach występują w podstawowych produktach spożywczych. Będą to chociażby: cukry (np. glukoza), ale też i kofeina (składnik kawy) czy witaminy i substancje mineralne. Dopuszcza się też, by wysokojakościowy żel energetyczny zawierał niewielką ilość składników neutralnych. To te chemiczne substancje, które mimo swojej budowy nie wywierają negatywnego wpływu na organizm. Przykładem substancji neutralnej jest chociażby guma gellan czy celuloza.

A czego nie powinien zawierać dobry żel energetycznych? Na pewno tych składników, które posądza się o uszkadzanie organizmu. Będą to sztuczne konserwanty, sztuczne aromaty oraz sztuczne barwniki.