Praktyka jogi – porady dla początkujących

Każda aktywność fizyczna początkowo musi być trudna, by z czasem stała się łatwiejsza. Nie od razu Rzym zbudowano. Jeżeli masz za sobą dopiero pierwszy joga trening, nic dziwnego w tym, że póki co joga wydaje ci się być czymś bardzo skomplikowanym i odnosisz wrażenie, że nigdy nie dasz rady wykonać niektórych asan. To bardzo ważne, by podczas początków przygody z tą aktywnością korzystać z rad bardziej doświadczonych osób. Dzięki nim ułatwisz sobie te trudne początki.

Pamiętaj, że nic nie jest w stanie zastąpić ci profesjonalnych zajęć z instruktorem – ani podręcznik znanego na świecie jogina, ani dokładny filmik instruktażowy znaleziony gdzieś w sieci. Niemalże każdy z czasem przerzuca się na samodzielne praktyki (w końcu zajmują one mniej czasu, bo nie trzeba nigdzie dojeżdżać) albo przynajmniej łączy je z zajęciami grupowymi, ale nim dojdziesz do tego etapu i będziesz mogła sobie na to pozwolić, musisz zainwestować w przynajmniej kilka lekcji z doświadczonym instruktorem. Możesz być pewna, że wyjdzie ci to tylko na dobre. Dzięki takim lekcjom szybko załapiesz podstawy i potem ruszysz już dalej sama, wykonując joga ćwiczenia w swoim domu.

Joga nie jest jednak tylko i wyłącznie pracą nad ciałem. Składa się na nią także praca nad oddechem, na którą też wypadałoby poświęcić pewną ilość czasu. Znajdź w swoim grafiku miejsce na te dwa typy „zajęć”. Ogólna zasada jest taka, że ćwiczenia typowo fizyczne powinno się wykonywać w godzinach popołudniowych bądź wieczornych, a te skupiające się na oddechu z samego rana. Nie bądź też wobec siebie zbyt krytyczna. Jeżeli odpuścisz sobie jakiś joga trening, nie musisz mieć z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Po pewnym czasie, jeśli tylko będziesz często ćwiczyć, nie będziesz w stanie wyobrazić sobie, byś mogła przeżyć chociażby jeden dzień bez jogi.

A co z ubraniem? Strój tak naprawdę ma największe znaczenie. Jako że jednak niektóre joga ćwiczenia wymagają przybierania dość nietypowych pozycji, dobrze by było, gdybyś trenowała w luźnej i lekkiej odzieży.